Viešoji įstaiga Marijampolės ligoninė įgyvendino projektą Nr. LT-PL-3R-225 „Bendradarbiavimas dėl jautriųjų duomenų apsaugos: nauji iššūkiai – modernūs sprendimai“ ir džiaugiasi jos rezultatais. Šis projektas buvo įgyvendintas kartu su partneriais, Suvalkų vaivadijos ligonine. Dėl pasaulį užklupusios pandemijos, projekto įgyvendinimas užsitęsė net 6 mėnesius, tačiau buvo įgyvendintas sėkmingai, ir projekto rezultatai džiuginantys.
Projekto įgyvendinimo metu buvo suorganizuotas 31 renginys, kurių metu dalyvavo 456 dalyviai. Didžioji dalis renginių buvo organizuoti nuotoliniu būdu. Vyko bendri IT specialistų ir ligoninių personalo mokymai, kurių temos „ ES 2018/05/25 Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas: naujovės ir praktinis taikymas“ bei „Kibernetinis saugumas-kaip išvengti incidentų ir žalos darbo vietose“ labai aktualios. Mokymuose ir pasidalijimo patirtimi darbiniuose susitikimuose dalyvavo 356 partnerių darbuotojai. Mokymų ir susitikimų metu buvo diskutuojama apie tai, kaip išvengti kibernetinių incidentų ir žalos, apie atsakingą elgesį darbo vietoje, dalijamasi gerąja ligoninių patirtimi. Partneriai įsigijo 33 vienetus kompiuterinės bei programinės įrangos. VšĮ Marijampolės ligoninė kartu su programinės įrangos licencijomis įsigijo 20 kompiuterių, 1 serverį, 2 ugniasienius, 1 kompiuterinės bei programinės įrangos komplektą, skirtą gydytojams radiologams, programinę įrangą, skirtą duomenų praradimo prevencijai.
Pagrindinis šio įgyvendinto projekto tikslas buvo – asmeninių ir medicininių duomenų apsaugos optimizavimas stiprinant pasienio sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimą ir ieškant bendrų sprendimų. Projektas buvo nukreiptas į Lietuvos ir Lenkijos pasienio regiono ligoninių efektyvų jautriųjų duomenų tvarkymą – atsakingą jų kaupimą, apdorojimą ir saugojimą. Įgyvendinto projekto rezultatai iš tiesų visiems svarbūs ir reikalingi, tačiau vizualiai „plika akimi“, jie nėra matomi. Didėjant duomenų srautui ir atsiradus 5G mobiliajam ryšiui, kibernetinių atakų skaičius pasaulyje itin išaugęs, tad pasirūpinti tinkama duomenų apsauga yra kiekvienos įstaigos pareiga.
Spartus darbo procesų automatizavimas ir kompiuterizavimas skatina ne tik apsisaugoti nuo kibernetinių atakų, bet ir užtikrinti sklandesnį duomenų judėjimą, taikyti modernius IT sprendimus. Abiejų partnerių – ligoninių atstovų – teigimu, be modernios informacinių technologijų bazės negali funkcionuoti jokia ligoninė. „Šiuo metu duomenų apsauga ypač dažnai girdimas terminas, todėl džiaugiuosi, jog mūsų ligoninė įgyvendino šį projektą, kurio metu didžioji dalis darbuotojų sudalyvavo ypatingai naudinguose mokymuose, todėl tikiuosi, jog pažeidimų šioje srityje išvengsime“, – sakė Viešosios įstaigos Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna.
„Tam, kad technologijos būtų apsaugotos ir parengtos atremti bet kokius kibernetinius pavojus, būtina suprasti duomenų apsaugos svarbą, priimti konkrečius sprendimus, nuolat tobulėti.“, – teigia Viešosios įstaigos Marijampolės ligoninės Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Tomas Mikelaitis.