Apie vakcinaciją VšĮ Marijampolės ligoninėje

Marijampolės ligoninėje nuo COVID-19 ligos paskiepyti 542 darbuotojai, iš jų 380 jau yra gavę 2 vakcinos dozes. Tai sudaro apie 75 proc. visų VšĮ Marijampolės ligoninė darbuotojų.

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga persirgo 181 darbuotojas (31 – pavasarinio protrūkio metu, 150 – rudenį ir žiemą).

Pagal numatytą tvarką asmuo, kuriam pasireiškė nepageidaujamas vakcinacijos poveikis, apie tai turi pranešti VšĮ Marijampolės ligoninės Infekcijų kontrolės skyriui arba pats pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos.

Po pirmosios vakcinacijos VšĮ Marijampolės ligoninės Infekcijų kontrolės skyrius gavo 3 pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas, po antrosios – 18. Visos reakcijos buvo susiję su karščiavimu, rankos skausmu, bendru negalavimu taip pat buvo trumpalaikės – praėjo po 1-2 dienų.

Pažymėtina, kad apie nepageidaujamas reakcijas galima pranešti dviem subjektams, atitinkamai ar yra pranešimų apie tokį faktą pateiktų tiesiogiai Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos, VšĮ Marijampolės ligoninė neturi .

Vis tik analizuojant šį skaičių su viso skiepijimo apimtimi, nepageidaujamos reakcijos sudarytų tik keletą procentų, kurie nėra reikšmingi, vertinant skiepijimo naudą.

Vykstant vakcinacijai, fiksuotas incidentas – įstaigos darbuotojai per klaidą buvo suleista 0,3 ml vakcinos koncentrato, kas apytiksliai atitiktų  4 dozes, t.y. 120  mikrogramų COVID-19 mRNR vakcinos (viename flakone yra 0,45 ml vakcinos koncentrato, skirto 6 dozėms po 30 mikrogramų).

Netaisyklingai paskiepyta darbuotoja buvo apžiūrėta gydytojo, paskirtas reikiamas simptominis gydymas, tiriami antikūnai, konsultuojamasi su imunologais dėl tolesnio stebėjimo, pakartotinio skiepijimo poreikio ir laiko. Į skiepą buvo pasireiškusi vietinė reakcija.

Išsiaiškinus šio incidento aplinkybes, apie jį dar tą pačią dieną pranešta skiepijimą organizuojančios įstaigos – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų atstovams, kurie informavo Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministeriją, pagal teisės aktų  reikalavimus nepageidaujamas įvykis užregistruotas Visuomenės sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje, užpildytas pranešimas Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie sveikatos apsaugos ministerijos. Dėl šio įvykio ligoninės direktoriaus įsakymu buvo atliktas neplaninis vidaus medicininis auditas, kurio išvadose nustatytas  nepakankamas skiepijimą atlikusio darbuotojo atidumas skiepijimo metu, įvardinta žmogiškojo faktoriaus klaida. Reaguojant į situaciją, buvo imtasi prevencinių veiksmų, apsvarstyti bei pašalinti  veiksniai, galėję turėti tam įtakos. Skiepijimą atlikusiai darbuotojai skirta nuobauda.

Analizuojant žinomų ekspertų komentarus, tikėtina, kad ši darbuotoja nepatirs jokių tolimųjų pasekmių, nes vakcinų „terapinis diapazonas” – t.y. atstumas tarp minimalios ir toksinės dozės – yra labai platus, lyginant su kitais gydymui skirtais medikamentais. Skiepijimui parenkama pati mažiausia veiksminga preparato dozė, tuo tarpu vakcinų tyrimo stadijoje yra išbandomos įvairios dozės, kurios yra iki kelių kartų didesnės už numatytą terapinę. Taip pat yra manoma, kad atsižvelgiant į žmogiškosios klaidos pavojų, vakcina net negalėtų būti pilstoma potencialiai pavojų keliančiomis dozėmis.

Viešosios įstaigos Marijampolės ligoninės bendruomenė tiki vakcinacijos nauda, pažymėtina, kad jokios prievartos darbuotojams skiepytis nei iš ligoninės administracijos, nei iš Infekcijų kontrolės skyriaus pusės nėra ir nebuvo. Sumažėjęs darbuotojų sergamumas kalba pats už save ir pastebima tendencija, kad abejoję darbuotojai persigalvoja ir išreiškia norą skiepytis. Nesutikusiems nėra taikomi jokie apribojimai. Abejojantiems stengiamasi pateikti mokslo žiniomis grįstus argumentus, kurie gerokai skiriasi nuo sąmokslo teorijų socialinėje erdvėje.

Kviečiame visus būti atsakingais, dėmesingais ir pakančiais savo tiesioginiame darbe bei santykiuose su aplinkiniais.