Tuberkuliozės gydymo sėkme – paciento rankose

Tuberkuliozė (TB) yra viena labiausiai paplitusių infekcijų pasaulyje, o Lietuva pagal šios infekcinės ligos paplitimą yra tarp pirmaujančių Europoje. Skaičiuojama, kad vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus gali užkrėsti net 25 sveikus asmenis.

 

Tuberkuliozė – tai užkrečiama liga, kurią sukelia tuberkuliozės lazdelės. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, kuris kosėdamas, čiaudėdamas ir skrepliuodamas į aplinką gausiai išskiria ligos sukėlėjus. Tuberkuliozės lazdelės į organizmą dažniausiai patenka pro kvėpavimo takus, tačiau užsikrėsti galima ir per įvairius užterštus ligos sukėlėjais namų apyvokos daiktus, indus, knygas, žaislus ir t.t.

TB yra išgydoma liga ir jos gydymo sėkmė yra paciento rankose. Apie tai – pacientui ir visuomenei skirtuose lankstinukuose:

„Tuberkuliozė – išgydoma liga“ (informacinis leidinys visuomenei)

„Tuberkuliozės gydymo sėkmė – paciento rankose“ (informacinis leidinys pacientams).

Asmenys, įtariami ar sergantys atvira plaučių tuberkulioze, kurie nesilaiko nustatyto gydymo režimo ir (ar) epidemiologiškai yra pavojingi aplinkiniams, teisės aktų nustatyta tvarka gali būti hospitalizuojami, izoliuojami, tiriami ir (ar) gydomi privalomai.

ULAC primena, kad ligonis, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, turi:

  • bendraudamas su kitais asmenimis naudotis medicininėmis kaukėmis;
  • nespjaudyti skreplių į nosinę, nes ji gali patekti prie kitų drabužių ir užkratas plis toliau;
  • kosėdamas privalo užsidengti nosine-servetėle, kad skreplių lašeliai nepatektų į aplinką. Tokias nosines rekomenduojama sudeginti;
  • nespjaudyti skreplių ant grindų, žemės, šaligatvių, nes ir išdžiūvusiuose skrepliuose esančiu užkratu per orą gali užkrėsti aplinkiniai. Skreplius spjaudyti tik į spjaudykles.

 

Ligoniui, sergančiam atvira plaučių tuberkulioze, reikia:

  • skirti atskirą kambarį, indus, drabužius, rankšluosčius, asmens higienos priemones, kabyklą drabužiams;
  • kambaryje palikti tik būtiniausius baldus bei daiktus, kurių paviršius galima lengvai nukenksminti, valyti, kad nekauptų dulkių, laikinai atsisakyti minkštų baldų, kilimų;
  • ligonio kambario ir tualeto valymui naudoti atskirus įrankius;
  • kambarį reikia kasdien valyti ir kuo dažniau vėdinti.

Menkaverčius ligonio daiktus, nuorūkas, šiukšles, popierius, galima sudeginti.

Ligonio šeimos nariai ar kartu gyvenantys asmenys turi reguliariai tikrintis sveikatą.

Parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija.