Ketvirtadienį viešbučio „Mercure Marijampolė“ konferencijų centre vyko baigiamoji projekto „Vaikų sveikatos apsaugos gerinimas Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione“ (LT-PL-IR-042) konferencija. Jos dalyviai apibendrino beveik dvejus metus vykdyto projekto rezultatus, įgytą gerąją patirtį ir galimybes ateityje pratęsti bendradarbiavimą, ruošiant projektus ir siekiant europinės paramos jų įgyvendinimui. Projektą dvejus metus vykdė keturios Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų gydymo įstaigos: Marijampolės ir Alytaus S.Kudirkos ligoninės, taip pat Suvalkų Dr. L. Rydygiero vaivadijos ir Balstogės J. Sniadeckio vaivadijos poliklinikinė ligoninės.
Beveik milijono eurų finansinė parama projektui gauta pagal „Interreg V-A Lithuania-Poland“ programą. Iškirtiniu jį galima laikyti tuo požiūriu, kad visus keturis partnerius vienijo bendras tikslas – vaikams ir kūdikiams teikiamų sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugų gerinimas. Tuo pačiu tai ir galimybės kiekvienai ligoninei pagal projektą dirbti ta linkme, kuri jai aktualiausia: įsigyti reikalingą medicinos įrangą, gilinti personalo žinias, mokyti vaikus sveikos gyvensenos ir pan.
Marijampolės ligoninės direktorė Audronė Kuodienė sakė, kad partnerių biudžetas projektinėms veikloms buvo numatytas paritetiniais pagrindais, Marijampolės dalis – per 260 tūkst. eurų, Panašus ir kitų partnerių. „Vykdydama projektą Marijampolės ligoninė ne tik įsigijo medicininės įrangos, bet ir buvo organizuojami seminarai, turėjome atitinkamąją šviečiamąją programą vaikams. Gydytojai lankėsi mokyklose, ikimokyklinėse įstaigose, vaikų dienos centruose, buvo skaitomos paskaitos sveikos gyvensenos temomis“, – sakė A.Kuodienė.
Marijampolės ligoninės Vaikų ligų skyriui per projekto vykdymo laikotarpį buvo įsigytas echoskopas, endoskopas, defibriliatorius, penki paciento gyvybinių funkcijų monitoriai, du infuziniai tūriniai siurbliai, du automatiniai švirkštai, tiek pat infuzinių ir penki kompresoriniai inhaliatoriai, du elektrokardiografai, penki pulsoksimetrai, du otoskopai, 23 lovos su spintelėmis, du vežimėliai pacientų transportavimui, svarstyklės.
Per projektinį laikotarpį vykusiuose seminaruose medikai nagrinėjo stresinių situacijų valdymo darbinėje ir asmeninėje aplinkoje temas, gilinosi į konfliktų sprendimo būdus kolektyve ir santykiuose su pacientais ar interesantais. Pasak direktorės, sveikos gyvensenos propagavimui buvo pasirinkti ir atokesni nuo miesto „taškai“, ir tokie, kurie jungia didesnės ar mažesnės į socialinės rizikos grupes patenkančius vaikus. Medikai bendravo su Marijampolės vaikų dienos centro „Gelbėkit vaikus“, Sasnavos vaikų ir jaunimo gerovės centro „Židinys“ lankytojais, skaitė paskaitas socialinės rizikos šeimų paramos centre Liudvinavo seniūnijoje, Marijampolės „Šaltinio“ ir Sasnavos pagrindinėje mokyklose. Buvo išdalinta nemažai pirmosios pagalbos vaistinėlių.
Projekto rezultatais džiaugėsi ir marijampoliečių partneriai iš Alytaus S.Kudirkos ligoninės, Suvalkų ir Balstogės vaivadijų ligoninių. Alytaus ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja pediatrė Danutė Kuzmickienė sakė, kad ligoninę papildė įranga, reikalinga naujagimių sveikatos stebėjimui, taip pat LOR įranga, ji teigiamai įvertino organizuotus mokymus apie antibiotikų vartojimą ir kt. Suvalkų ligoninės direktorius Adamas Šalanda (Adam Szalanda) projekto rezultatą apibūdino metaforiškai: tai dar viena plyta į vaiko ir motinos sveikatos priežiūros paketą, siekiant aukštesnių standartų. Prelegentas ypač teigiamai įvertino tai, kad projekto veiklose sėkmingai buvo derinamos investicijos ir personalo mokymai. Balstogės vaivadijos ligoninės direktorė slaugai Malgožata Strankovska (Malgozzata Strankowska) pabrėžė, kad jų veikla šiame projekte buvo orientuota į neonatologijos paslaugų gerinimą, ypač pagalbą neišnešiotiems naujagimiams. Atsižvelgiant į tai buvo įsigyta medicinos įrangos, priemonių, taip pat organizuoti mokymai.
Apibendrindamas projekto rezultatus jo koordinatorius Lietuvoje, Nemuno euroregiono Marijampolės biuro direktorius Gintaras Skamaročius pasidžiaugė pirmiausia tuo, kad visos šio projekto veiklos buvo „nukreiptos į vaikų segmentą“, į jų sveikatą.Direktorius pabrėžė, jog visa tai, ką įsigijo keturios gydymo įstaigos, nėra vien tik europinės paramos „dovanėlė“: visos jos projekto įgyvendinimui skyrė ir savų lėšų, gydymo įstaigų indėlis –7,5 proc. projekto vertės. Tai puikus pavyzdys, kaip derinant bendrus veiksmus už palyginti kuklius pinigus galima pasiekti visiems naudingų rezultatų.
„Suvalkiečio” informacija