Erkės – maži vabalėliai, galintys sukelti dideles problemas

Pastaraisiais metais Lietuvoje stebimas sergamumo erkių platinamomis ligomis padidėjimas. Erkių rūšių yra pačių įvairiausių, tačiau žmogui dažniausiai įsisiurbia vadinamosios iksodinės erkės, pernešančios erkinio encifalito ir Laimo ligas. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro  duomenimis, užsikrėtusiųjų šiomis ligomis skaičius mūsų šalyje yra vienas didžiausių Europoje. Nors vieno patikimo būdo, apsisaugoti nuo erkių nėra, galime imtis tam tikrų veiksmų, kurie sumažins erkių įsisiurbimo riziką.

Leidžiant laiką gamtoje, o ypač einant į mišką, svarbu deramai pasirūpinti savo apranga: vilkėti šviesius, prie kūno prigludusius drabužius, užsidėti kepurę ar gobtuvą. Taip pat rekomenduojama naudoti repelentus – erkes atbaidančias medžiagas. Jais apruošti ne tik atviras kūno vietas, bet ir drabužius. Efektyviausia veiklioji medžiaga yra DEET (dietiltoluamidas). Vaikai turėtų būti apsaugomi  naudojant specialiai jiems skirtus repelentus. Grįžus iš lauko, svarbu gerai apžiūrėti kūną. Drabužius, vilkėtus gamtoje, geriausia pakabinti lauke ar negyvenamoje patalpoje, kurioje daug saulės šviesos. Rūpintis apsauga nuo erkių derėtų ne tik iškylaujant, tačiau ir kasdieninėje namų aplinkoje. Gyvenamojoje ar poilsio teritorijoje patartina išnaikinti menkaverčius krūmus, reguliariai pjauti žolę (nupjautą išvežti), naikinti graužikus, praplatinti pasivaikščiojimo takus. Nuo erkių apsaugoti reikėtų ir savo augintinius.

Jei visgi nutiko taip, kad erkės nepavyko pastebėti ir ji jau spėjo įsisiurbti, svarbu ją ištraukti kuo greičiau (didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai įsisiurbusi erkė išbūna 48 valandas). Erkei ištraukti galima panaudoti paprasčiausią pincetą, kūno netepant riebalais ir kitomis medžiagomis, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Erkę svarbu suimti kuo arčiau kūno odos ir nesukiojant, nespaudžiant jos kūno staigiu judesiu traukti į viršų. Jei traukiant erkės kūno dalis liko odoje, patartina ją šalinti, o įkandimo vietą – dezinfekuoti. Erkinio encefalito virusas žmogui perduodamas iškart įkandus erkei, todėl veiksmingiausia profilaktikos priemonė yra skiepai. Vakcinaciją patariama pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis. Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo erkinio encifalito praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo. Svarbu atminti, kad šia liga galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną. 

 

 

Informaciją rengė Ryšių su visuomene specialistė

Eglė Burbaitė