Marijampolės ligoninė per viešuosius pirkimus dažniausiai perka medicinines priemones ir įrangą

Viešojo sektoriaus įstaigos neslepia: viešųjų pirkimų įstatymas, kuriuo jos privalo vadovautis, pirkdamos reikalingas prekes ir paslaugas – gana sudėtingas ir painus. Dirbantiems šioje srityje būtina turėti daug teisinių, ekonominių ir kitokių žinių, nes tik tuomet įmanoma tinkamai parengti technines specifikacijas, tinkamai atlikti visus reikalingus viešųjų pirkimų procedūrų veiksmus.

Kaip teigia Marijampolės ligoninės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Irmantė Plikaitienė, įstaiga pirkti gali savarankiškai arba per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO LT).

„Viešųjų pirkimų įstatymu nustatyta, kad už perkančiąsias organizacijas sudėtingas ir paprastai gana ilgai (kartais po 3-4 mėnesius ir ilgiau) užtrunkančias viešųjų pirkimų procedūras gali atlikti CPO LT. Pirkti per CPO LT perkančiosioms organizacijoms naudinga, nes visos reikalingos procedūros atliekamos žymiai greičiau, taip sutaupomas laikas. – pasakoja I. Plikaitienė. – Per CPO LT dažniausiai perkame vaistus, elektros energiją bei vienkartines medicinines prekes, taip pat kanceliarines, buities prekes ir kompiuterinę įrangą“.

Anot pašnekovės, visos viešųjų pirkimų procedūros nuo pirmo iki paskutinio žingsnio CPO LT yra viešai prieinamos, matomos, pirkimai atliekami centralizuotai elektroninėje erdvėje, tad taip užtikrinama, kad pirkimo procesas būtų maksimaliai skaidrus, eliminuojamas žmogiškasis veiksnys, o kartu ir subjektyvių sprendimų galimybė.

Irmantė Plikaitienė, yra įsitikinusi, jog reikalinga praplėsti CPO LT elektroninio katalogo pasirinkimo galimybes nauju galimų įsigyti prekių asortimentu, siekiant skaidrinti viešuosius pirkimus Lietuvoje.

Darbai ir paslaugos sudaro mažą dalį visų pirkimų

Kalbant apie tai, ar dažnai ir daug perka Marijampolės ligoninė, statistika išties iškalbinga. Kalbant bendrąja prasme, Marijampolės ligoninė, per metus vidutiniškai atlieka 1000 pirkimų, ne išimtis ir 2018 m., per kuriuos buvo įvykdyta 1012 viešųjų pirkimų už nepilnai 2 mln. eurų. Viešieji pirkimai buvo tarptautiniai ir supaprastinti įskaitant ir mažos vertės pirkimus, kurių vertė siekė – daugiau nei 700 000 eurų.

Per pirmąjį 2019 m. pusmetį įvykdyti 23 viešųjų pirkimų konkursai už daugiau nei 600 000 eurų bei 474 mažos vertės pirkimai, kurių bendra vertė taip pat siekia daugiau nei pusę milijono eurų.

„Didžiausią dalį įstaigos viešųjų pirkimų sudaro medicininė įranga ir priemonės, skirtos pacientams gydyti, tokios, kaip vienkartinės medicininės priemonės, reagentai, vaistai ir kita. Įvairaus pobūdžio įstaigai reikalingi darbai ir paslaugos sudaro labai mažą dalį visų pirkimų“, – tvirtina I. Plikaitienė.

Su korupcijos apraiškomis nesusiduria

Į klausimą, kaip vertintų viešoje erdvėje sutinkamą nuomonę, jog sveikatos priežiūros sektorius, kalbant apie viešuosius pirkimus, laikomas vienu rizikingiausių korupcijos požiūriu, Marijampolės ligoninės viešųjų pirkimų skyriaus vedėja I. Plikaitienė tvirtina, kad iš esmės visuomenėje dažniausiai yra girdima, kad per viešuosius pirkimus kažkas kažką nusipirko brangiau nei būtų galėjęs.

„Mūsų ligoninės viešųjų pirkimų skyrius su korupcijos apraiškomis nėra susidūręs“, – teigia pašnekovė.

Anot jos, Marijampolės ligoninė pati neteikia jokių pretenzijų dėl viešųjų pirkimų konkurso sąlygų, neskundžia sprendimų, kadangi kaip Tiekėjas Perkančioji organizacija dalyvauja labai retai. „Marijampolės ligoninė vykdydama viešuosius pirkimus vidutiniškai gauna iki 15 vnt. pretenzijų, į kurias stengiamės atsakyti nenukrypstant nuo pirkimo objekto esmės. Paprastai gaunamose pretenzijose mūsų įstaiga yra kaip tarpininkas tiekėjų ginčuose dėl siūlomo objekto“, – pasakoja I. Plikaitienė.

Korupcijos išvengti padeda viešumas

Pasak I. Plikaitienės, Marijampolės ligoninė turi antikorupcijos prevencijos  programą, kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti veiksmingos antikorupcinių priemonių sistemos veikimą įstaigoje ir didinti visuomenės pasitikėjimą Marijampolės ligonine.

„Šia programa siekiame nustatyti galimas korupcijos pasireiškimo priežastis ligoninėje. Taip pat nustatyti tas ligoninės veiklos sritis, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė. Esame numatę konkrečius korupcijos rizikos veiksnių mažinimo ir šalinimo veiksmus. Viešai skelbiame informaciją apie ligoninės veiklą, informuojame visuomenę apie nustatytas galimas korupcines veiklas. Taip pat šviečiame darbuotojus korupcijos prevencijos klausimais, skatiname būti sąmoningais bei laikytis etikos principų“, – tvirtina Marijampolės ligoninės atstovė.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

  Šaltinis: 15min.lt 

Eriko Ovčarenko/15min nuotrauka