Marijampolės ir Suvalkų ligoninių draugystė tęsiasi!

Balandžio 25 d., viešbutyje “Vingis“ įvyko projekto Nr. LT-PL-3R-225 „Bendradarbiavimas dėl jautriųjų duomenų apsaugos: nauji iššūkiai – modernūs sprendimai“ atidarymo konferencija, kurioje pranešimus perskaitė ir užsibrėžtus tikslus bei numatytas veiklas pristatė projekto partnerių – Marijampolės ir Suvalkų vaivadijos ligoninių – atstovai.

Oficialų projekto startą paskelbusi ir sveikinimo žodžius tarusi Marijampolės ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams Lina Dubinskaitė pasidžiaugė, kad tai ne pirmas INTERREG Lietuvos ir Lenkijos pasienio regiono projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Suvalkų ligonine. Ji teigė, jog tikisi, kad projektas bus sėkmingai įgyvendintas ir bus naudingas abiem gydymo įstaigoms. Su projekto startu pasveikinti atvykęs Marijampolės savivaldybės vicemeras Romualdas Makauskas pažymėjo, jog pacientų lūkesčiai, tiek Lietuvoje, tiek ir Lenkijoje, nuolat auga, tad finansinė parama iš Europos Sąjungos fondo yra labai reikšminga, padedanti juos įgyvendinti. Šiam projektui finansuoti skirta beveik 368 tūkst. eurų iš Europos regioninės plėtros fondo.

Pagrindinis naujo projekto tikslas – asmeninių ir medicininių duomenų apsaugos optimizavimas stiprinant pasienio sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimą ir ieškant bendrų sprendimų. Projektas yra nukreiptas į Lietuvos ir Lenkijos pasienio regiono ligoninių efektyvų jautriųjų duomenų tvarkymą – atsakingą jų kaupimą, apdorojimą ir saugojimą. Šis projektas – kiek kitoks nei tie, kurie buvo įgyvendinti anksčiau. Projekto rezultatai galbūt nebus matomi „plika akimi“, tačiau jo svarba ir reikalingumas – neabejotini. Didėjant duomenų srautui ir atsiradus 5G mobiliajam ryšiui, kibernetinių atakų skaičius pasaulyje itin išaugo, tad pasirūpinti tinkama duomenų apsauga yra kiekvienos įstaigos pareiga.

Anot Marijampolės ligoninės Informacinių technologijų skyriaus vadėjo Tomo Mikelaičio, ateities technologijos, tokios, „kaip autonominiai automobiliai, išmanieji įrenginiai, virtuali realybė, keičia mūsų gyvenimo įpročius, o ši priklausomybė daro mus itin pažeidžiamus“. Pasak skyriaus vadėjo, tarp kibernetinės atakos ir finansinių nuostolių galima dėti lygybės ženklą. Įvykus duomenų nutekėjimui, atsiranda nenumatytos išlaidos, skirtos įstaigos reputacijai gelbėti, suvaldyti vartotojų pretenzijas reikalinga juridinė pagalba ir t. t. Tam, kad technologijos būtų apsaugotos ir parengtos atremti bet kokius kibernetinius pavojus, būtina suprasti duomenų apsaugos svarbą, priimti konkrečius sprendimus, nuolat tobulėti.

Spartus darbo procesų automatizavimas ir kompiuterizavimas skatina ne tik apsisaugoti nuo kibernetinių atakų, bet ir užtikrinti sklandesnį duomenų judėjimą, taikyti modernius IT sprendimus. Abiejų partnerių – ligoninių atstovų – teigimu, be modernios informacinių technologijų bazės negali funkcionuoti jokia ligoninė. Planuojama, kad per numatytą projekto trukmę, 1,5 metų, Marijampolės ligoninėje bus įsigyta 33 vienetai kompiuterinės bei programinės įrangos.

Konferencijos metu buvo akcentuotas ir žmogiškasis faktoriaus, siekiant apsaugoti duomenis. Kaip teigė pranešėjai, apie 90 proc. incidentų įvyksta dėl žmogaus klaidų ir sistemų nepriežiūros. Projekto metu numatyta suorganizuoti jungtinius mokymus, seminarus, kuriuose dalyvaus net 456 asmenys – IT specialistai ir kitas ligoninės personalas. Praktinių mokymų metu bus dalijamasi gerąja patirtimi, diskutuojama apie tai, kaip išvengti kibernetinių incidentų ir žalos, apie atsakingą elgesį darbo vietoje, serverių administravimą sveikatos priežiūros srityje.

Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Tomas Mikelaitis konferencijoje aptarė kibernetinio saugumo aktualijas

 

Informaciją rengė Ryšių su visuomene specialistė

Eglė Burbaitė