Pašėlęs gyvenimo tempas, stresai, nesirūpinimas sveikata rimtai susargdina ne vieną. Dėl tokio gyvenimo būdo labiausiai kenčia mūsų širdis. Medikai perspėja, kad sergančiųjų širdies ligomis vis daugėja. Tuomet esame priversti ieškoti pagalbos.
Apie širdies ligas kalbamės su Marijampolės apskrities ligoninėje dirbančia gydytoja kardiologe Ieva RUOČKIENE, kurią pacientai už rūpestingumą, profesionalumą, jautrumą jau spėjo pamėgti.
Darbu provincijos ligoninėje nenusivylė
Apie naują, jauną, rūpestingą širdies ligų gydytoją Marijampolės regione netruko pasklisti garsas. Pas gydytoją ėmė registruotis ne tik Marijampolės savivaldybės gyventojai, bet ir Vilkaviškio, Prienų. Mums belaukiant pokalbio, gydytojai padėkoti už laiku nustatytą diagnozę atėjo pacientė. Moteris neslėpė, kad labai vertina gydytoją. Rimtų širdies negalavimų pacientė turi daug metų, būtent ši gydytoja rado sprendimą, kaip jai padėti.
Pas gydytoją vizito laukę garbaus amžiaus pacientai džiaugėsi maloniu priėmimu, išklausymu.
Gydytoja Ieva Ruočkienė į Marijampolės ligoninę dirbti atvyko prieš dvejus metus. Dėl savo sprendimo ji sakė nesigailėjusi nė minutę. Pasak gydytojos, jos šaknys – Suvalkijoje, tad ji sugrįžo gyventi į gimtuosius Kybartus. Į darbą Marijampolės ligoninėje važinėja. Vairuoti automobilį medikė mėgsta, tad sunkumų nekyla. Priešingai, jai tai – poilsis.
„Važiuodama pailsiu, apmąstau dienos darbus, pasigrožiu vaizdais už lango. Aš visą gyvenimą važinėjau“, – sako moteris. Gyvendama nedideliame miestelyje ji mato daug privalumų. Mažiau lėkimo, įtampos, streso, kad kažkur nespėji. Daugiau sveiko oro, gamtos, bendravimo su žmonėmis, vidinės ramybės.
Paklausta, ar nepasiilgsta sostinės šurmulio, buvusių kolegų ir draugų, gydytoja sako, kad šį poreikį kompensuoja darbas Santaros klinikose. Gydytoja čia dirba keletą kartų per mėnesį.
Apie mediciną svajojo nuo mažens
Medicina – jos išsipildžiusi svajonė. Pasak Ievos, jau pirmoje klasėje žinojo, kad bus gydytoja, ir kryptingai ruošėsi šiai profesijai. „Man visada šis darbas buvo įdomus, norėjosi padėti žmonėms, mano mama – medikė, tad ir tai turėjo įtakos“, – neslepia gydytoja Ieva.
Baigusi Kybartų gimnaziją ji studijavo Lietuvos sveikatos mokslų universitete Kaune ir Vilniaus universitete. Kardiologiją pasirinko jau studijuodama. Pasak Ievos, šis mokslas įdomus, ji daug domėjosi kardiopatologija. Studijos truko šešiolika metų, dar buvo ir stažuotės Danijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Ispanijoje.
Pasak kardiologės, širdies ligų daug, sergančiųjų jomis vis daugėja. Gydytojos manymu, tai lemia šiandienis gyvenimo būdas. „Žmonės per mažai rūpinasi savo sveikata, labiau linkę ją patikėti specialistams, bet tuomet, kai jau suserga. Rūpintis sveikata privalu ir sveikiems.“
Paklausta, kaip mums reikėtų prižiūrėti savo širdį, ji vardija kelis elementarius dalykus: aktyviai gyventi (judėti, sportuoti), neturėti žalingų įpročių, antsvorio, vengti įtampos, kontroliuoti stresą, sveikai maitintis, dalyvauti BPG (šeimos gydytojų) siūlomose prevencijos programose. Daugiau džiaugtis, juoktis, mylėti, mažiau gyventi dramomis, mažiau domėtis neigiama informacija, nekaupti nuoskaudų. Per savo darbo praktiką gydytoja Ieva pastebėjusi, kad dažnai širdies ligas lydi depresija, liūdesys, emocinės problemos. „Žmogaus savijautai ne mažiau svarbi ir dvasinė sveikata“, – sako medikė. Aišku, įtakos širdies susirgimams, ypač jauno amžiaus žmonėms, turi ir paveldimumas, taip pat kiti faktoriai.
Anot gydytojos, sunerimti verta ir neatidėliojant kreiptis į šeimos gydytoją, kai pajuntame skausmus krūtinėje, dūstame, jaučiame širdies permušimus, vargina didelis kraujospūdis. Tai gali rodyti, kad mūsų širdis sunegalavo.
Gydytoja kardiologė pastebi, jog dažniau į medikus kreipiasi moterys, bet tai nereiškia, kad vyrų širdys stipresnės. „Vyrai paprastai vengia gydytojų, jie kantresni, į pablogėjusią sveikatą numoja ranka, o be reikalo“, – mano ji.
Pasak medikės, jeigu jūsų artimajam sustreikavo sveikata, privalu pasirūpinti tinkama pagalba. Jeigu įtariate, kad žmogus patyrė infarktą, neatidėliodami kvieskite greitąją medicininę pagalbą. Patiems duoti žmogui medikamentų nevertėtų, nes ne visada skausmas krūtinėje praneša apie sergančią širdį, gali būti ir kitų ligų, netinkami vaistai gali pabloginti situaciją.
Jeigu žmogus prarado sąmonę, iškvietus greitąją pagalbą reikia pradėti gaivinimą, atlikti krūtinės paspaudimus, kol atvyks medikai.
Nuobodžiauti nėra laiko
Paklausta, ar nenuobodžiauja sostinę iškeitusi į provinciją, I. Ruočkienė sako, kad nėra laiko nuobodžiauti. Priešingai, jo trūksta.
„Aš daug dirbu, namo grįžtu jau po 19 valandos, dar nubėgu į sporto salę pasportuoti, ir dienos nėra. Atsipalaiduoti, pailsėti geriausiai padeda knyga, puodelis arbatos. Toks vakaras idealus“, – pasakoja moteris.
Anot medikės, per dieną Marijampolės konsultacinėje poliklinikoje ji priima 14–20 pacientų. „Daugiau nepajėgiu, nes pati atlieku papildomus tyrimus. Pirmoje dienos pusėje pacientus priimu kabinete, paskui darau tyrimus, vakarop vėl priimu pacientus, sugrįžusius kartotinei konsultacijai. Aš labai suprantu žmones, kad jiems pikta, jog ilgai užtrunka patekti pas kardiologą, bet negaliu nieko pakeisti, daugiau pacientų nepajėgiu priimti. Atiduodu prioritetą kokybei. Stengiuosi atlikti darbą profesionaliai, iš širdies, bet ne visada man pavyksta tai padaryti, nesu visagalė. Kitą kartą žmogus tiesiog nesupranta, negirdi, ką jam sakai. Žinau, kad dalis žmonių išeina iš mano kabineto ir nepatenkinti, sulaukiu ne tik gražių padėkų. Būna labai skaudu, atrodo, širdį atiduodi, stengiesi, o išeina priešingai. Kartais esu nusivylusi, būna apmaudu, ir sugrįžusi namo stengiuosi pabūti viena, kad savo išgyvenimų kitiems neperteikčiau. Tokia ta gydytojo kasdienybė“, – pasakoja I. Ruočkienė.
Paklausta, ar nesvarstė galimybės išvykti dirbti į užsienį, kardiologė neslepia, kad sotesnė kitų šalių medikų duona jos nevilioja. Čia jos gimtinė, jai brangūs žmonės, šeima, namai, draugai. „Medicina – ne ta specialybė, iš kurios galima užsidirbti, tai daugiau pašaukimas“, – sako gydytoja Ieva.
Ji pasakoja, kad laisvalaikiu mėgsta ne tik skaityti, bet ir aktyviai pajudėti. Patinka šiaurietiškas ėjimas, joga, automobilių sportas. Dabar ji aktyviai stebi Dakaro ralį. Gydytojos vyras – pučiamųjų instrumentų orkestro „Kybartai“ koncertmeisteris, tad moteris ir muzika domisi, kai tik gali, lydi vyrą į koncertus Lietuvoje ir užsienyje.
Gydytoją kalbino Loreta Tumelienė
Interviu išspausdintas laikraštyje „Suvalkietis”.