Marijampolės ligoninėje artimiesiems jau galima dalyvauti gimdyme. Tačiau, saugantis COVID-19 ligos, ligoninėje įsigaliojo ir naujos taisyklės, kurių privalu laikytis visiems, norintiems kartu dalyvauti gimstant naujagimiui.
Gimdyme gali dalyvauti tik tie asmenys, kurių SARS-CoV-2 tyrimo atsakymas yra neigiamas, neturi ūmių kvėpavimo takų infekcijų simptomų, kuriems netaikoma izoliacija,
Gimdyme leidžiama dalyvauti tik vienam, gimdyvei artimam asmeniui ir tik tuomet, kai gimdymas vyksta natūraliais gimdymo takais. Artimasis, būdamas kartu, privalo dėvėti vienkartinę medicininę kaukę ar respiratorių, pilnai dengiančius burną ir nosį, gali turėti savo šlepetes, vandens, jei reikia.
Svarbu laikytis tvarkos ir vykdyti personalo nurodymus.
Lydinčiam asmeniui imamas ėminys SARS-CoV-2.
Jei gimdyvę lydinčiam (artimam) asmeniui viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu) buvo atliktas ne vėliau kaip prieš 72 val. ir tyrimo rezultatas buvo neigiamas bei gimdyvę lydintis (artimas) asmuo laikėsi izoliacijos reikalavimų, tokiu atveju SARS-CoV-2 ėminys lydinčiam asmeniui neimamas
Jei gimdyvę lydintis (artimas) asmuo atitinka šio punkto aukščiau įvardintą sąlygą, jei pageidauja, gali likti su gimdyve Ligoninės pogimdyvinėje palatoje.
Gimdyme dalyvavęs lydintis (artimas) asmuo ir likęs su gimdyve Ligoninės pogimdyvinėje palatoje turi būti visą laiką su paciente tik toje palatoje, neišeiti iš jos be medicinos personalo leidimo ir priežiūros.
Gimdyvei reikia turėti visas asmens higienos priemones (dantų šepetėlį, dušo reikmenis), įklotus apatinius ir viršutinius rūbus persirengimui, kai būsite pogimdyvinėje palatoje. Gimdykloje gimdyvių drabužiais rūpinasi skyrius.
Naujagimiui rūbelių nereikia, kol būsite ligoninėje. Jei pageidaujate, galite turėti vilnones kojines naujagimiui. Jūsų atsivežti rūbeliai ir sauskelnės mažajam bus reikalingi, kai keliausite namo.
Taisykles, susijusias su COVID-19 Akušerijos ginekologijos skyriuje rasite čia:
2021-04-27 d. Artimųjų dalyvavimo gimdyme tvarka ekstremaliosios situacijos ir/ar karantino metu.
MARIJAMPOĖS SAVIVALDYBĖS PASLAUGOS INTERNETU TIESIAI IŠ JŪSŲ NAMŲ AR BIURO!
Kviečiame Marijampolės savivaldybės administracijos teikiamas paslaugas užsisakyti internetu.
Su teikiamų paslaugų sąrašu ir teikimo aprašymais galite susipažinti mūsų interneto svetainėje adresu www.marijampole.lt/go.php/lit/ Administracines-paslaugos . Prie paslaugos pavadinimo esantis ženkliukas jus nukreips į reikiamą sistemą: Elektroninius valdžios vartus (www.epaslaugos.lt).
Greičiausias kelias užsisakyti el. paslaugą:
- Apsilankykite Elektroninių valdžios vartų portale adresu;
- Į paieškos laukelį įveskite norimos užsisakyti paslaugos pavadinimo pradžią ir ją pasirinkite;
- Vykdykite nurodymus priklausomai nuo situacijos (pasirinkite savivaldybę, spauskite mygtuką „Užsakyti“, prisijunkite su el. parašu ar el. bankininkyste, pildykite formą, jei reikia papildomų dokumentų nufotografuokite ar nuskaitykite juos, pasirašykite, apmokėkite (jeigu reikia) ir pateikite;
- Laukite paslaugos rezultato numatytu būdu.
Civilinės metrikacijos skyriaus teikiamas paslaugas www.epaslaugos.lt.
Šioje sistemoje galėsite taip pat stebėti, kada prašymas buvo užregistruotas, kam nukreiptas spręsti, koks priimtas sprendimas. Taupykite savo laiką ir užsisakykite Marijampolės savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus teikiamas paslaugas: www.epaslaugos.lt
.
Artimiausi susitikimai įvyks 2025 metais:
Sausio 21 dieną, 12.00 val. (antradienis). Šios paskaitėlės metu, kurios tema „Gimdymas“ aptarsime visus su gimdymu susijusius klausimus (gimdymo eigą ir jo ypatumus bei pogimdyminį laikotarpį).
- Gimdymo eiga, jo ypatumai;
- Gimdymo nuskausminimo galimybės;
- Moters elgsena gimdymo metu, palydinčiojo pagalba;
- Pogimdyminis laikotarpis (moters higiena po gimdymo, krūtų priežiūra).
Paskaitos metu bus kalbama temomis susijusiomis su žindymu ir naujagimio priežiūra.
- Kodėl svarbu maitinti krūtimi?;
- Žindymo mechanizmas;
- Naujagimio padėtis prie krūties;
- Per daug, per mažai pieno;
- Kaip ištraukti pieną?;
- Naujagimio priežiūra.
BŪTINA REGISTRACIJA
Dėl daugiau informacijos ir registracijos maloniai kviečiame skambinti telefonu 8-343-70547.
Tęstinio žindymo pagalba
VšĮ Marijampolės ligoninėje teikiama tęstinio žindymo pagalba, iškilus klausimams, motinos gali kreiptis į Akušerijos-ginekologijos skyriaus darbuotojus tel. nr.: 8 343 70547 arba el.p.
Žindymo palaikymo grupės – tai neoficialus moterų sambūris, kur besilaukiančios ir žindančios motinos susitinka mieloje aplinkoje pasikeisti mintimis, patyrimu, viena kitai pataria žindymo klausimais, palaiko maitinančias krūtimi ir besirengiančias žindyti motinas. Grupes organizuoja mamos – gydytojos, turinčios ilgalaikę žindymo patirtį.
Mamų palaikymo grupės kontaktai:
Mama Jurgita, tel. nr: 8 672 45 346;
Mama Simona, tel. nr: 8 658 01 508;
Mama Kristina, tel. nr: 8 699 23 969.
Kviečiame drąsiai jungtis prie žindymo palaikymų grupių!
Kiekvienai gimdyvei labai svarbi psichologinė vyro parama. Jo buvimas šalia teigiamai veikia ir naujagimį, kuris nuo pat pirmųjų gyvenimo akimirkų jaučia, kad turi ne tik mylinčią mamytę, bet ir tėvelį. Vyro buvimas greta ypač aktualu gimdyvei esant po Cezario pjūvio operacijos, kuomet kūdikis paliekamas vienas su mama, o juk ši iškart po gimdymo ne visuomet fiziškai pajėgi pasirūpinti mažuoju.
Akušerijos skyriuje apsilankantys tėveliai gali naudotis mokamomis šeimos palatomis. Jose sukurtos palankios sąlygos visą parą su pagimdžiusia moterimi ir kūdikiu būti pageidaujančiam bet kuriam šeimos nariui. Pacientė, jaukiai įsikūrusi atskiroje šeimos palatoje, gali atgauti jėgas po gimdymo ir prižiūrėti naujagimį padedant artimiesiems. Didelis patogumas moterims – greta palatų įrengtas dušas ir tualetas.
Šeimos palata suteikia puikią galimybę mažylio susilaukusioms šeimoms būti kartu nuo pirmosios kūdikio gimimo akimirkos.
Naujagimio fotografija
Nuo 2009 m. tėveliams siūlome pasinaudoti galimybe pristatyti gimusį mažylį bendruomenei. Marijampolės ligoninės viešųjų ryšių specialistė, tėveliams pageidaujant, atvyksta nufotografuoti naujagimio. Nuotrauka su informacija apie mažylį išspausdinama laikraščio „Suvalkietis” antradienio numeryje. Vieną laimingą šeimą redakcija kas mėnesį apdovanoja laikraščio prenumerata ketvirčiui.
Moters emociniai pokyčiai tampant mama
Pogimdyminės depresijos pagalba ir prevencija
Nėštumo metu ir po gimdymo moters organizme vyksta ne tik dideli fiziniai pokyčiai, bet ir reikšmingi psichologiniai procesai. Nėštumo metu gali paaštrėti psichologinės problemos ir atsirasti psichologinio palaikymo poreikis, šiuo laikotarpiu moterys tampa jautresnės ir pažeidžiamesnės. Daugiau nei pusė moterų po gimdymo patiria vadinamąjį motinystės liūdesį, kuris paprastai praeina per dvi savaites. Tačiau maždaug 10–20 proc. moterų po gimdymo pasireiškia pogimdyminė depresija, kurios simptomus svarbu pastebėti ir laiku nukreipti moterį kreiptis pagalbos. Užsitęsusi prislėgta nuotaika, energijos stoka, sumažėjęs dėmesys aplinkai, kaltės jausmas, beviltiškumas, verksmingumas, jau pagimdžius jaučiama baimė pakenkti kūdikiui ar jį sužeisti rodo depresijos požymius. Pogimdyminė depresija gali pasireikšti tiek pirmosiomis paromis po gimdymo, tiek per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus. Taip pat dažnai depresijos simptomai pasireiškia jau nėštumo metu. Tačiau dažnai šie simptomai lieka nepastebėti. Labai svarbu, jog pačios moterys, jų artimieji, sveikatos priežiūros specialistai laiku atkreiptų dėmesį į depresijos simptomų pasireiškimą, kad šie simptomai būtų įvertinti ir moterys gautų reikiamą pagalbą. Atpažinti depresijos simptomus pasitelkus depresijos vertinimo klausimynus, o paskui nukreipti moteris pas psichikos sveikatos specialistus rekomenduoja tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek Nacionalinis sveikatos ir priežiūros meistriškumo institutas Jungtinėje Karalystėje. Siekiant pogimdyminės depresijos prevencijos ir pagalbos, rekomenduojama rinktis vieną iš šių klausimynų: Edinburgo pogimdyminės depresijos skalę (EPDS) arba Paciento sveikatos klausimyną (PHQ-9).
VšĮ Marijampolės ligoninė taip pat vadovaujasi šiomis rekomendacijomis ir bendradarbiaudama su organizacija „Mama mums rūpi” siekia teikti kuo kokybiškesnes paslaugas savo pacientėms.
Daugiau informacijos apie pogimdyminę depresiją, pagalbą ir prevenciją apačioje esančiuose informaciniuose leidiniuose:
Edinburgo pogimdyminės depresijos skalė